Sevdiğim Ressamlar -7 / Joseph Holodook

Son yıllarda farkedip hayranı olduğum bir kompozisyon türü var. Tek tuvalde bir dolu şeyin iç içe resmedilmesi. Bir resme bakarken sanki bir dolu resme bakıyormuş hissine kapılıyor insan. Çünkü şurada bir şeyler gösterilirken orada başka şey, burada daha başka şey… derken çok, pek çok şey gösteriliyor bir arada. Her şey iç içe ve her şey bir arada. Ama her şey kendi çerçevesinde, kendi dünyasında.

Bu türün en iyi temsilcilerinden biri Joseph Holodook. Ressam Amerikalı ve country Americana tarzının başarılı çizerlerinden biri. Bu özelliğinin yanı sıra ülkesinde noel ressamı olarak da tanınıyor. Beni cezbeden şey ise yaptığı resimlerin türünden çok, resimlerini dolu dolu bir kompozisyonla yapıyor oluşu.

Mesela bu resimde eski Amerika yaşamından alışveriş dünyasına dair bir kompozisyon resmetmiş. Ama resimde yok yok. 🙂 En karşıda şeker ve peynir satan bir adam, hemen yanında minik bir postane. Bir kadın elindeki mektubu uzatmış, posta memuru raflardan iki mektup almış, birini büyük olasılıkla kadına göstermekte. Hemen aşağılarında kahve öğüten bir satıcı, kahvesini bekleyen kadın müşteri. Arkasındaki kedi de tezgahın göremediğimiz arka kısmından konserve balık ya da et-süt nevi bir şey mi bekliyor acaba? Kahverengi masanın üzeri oyuncak dolu. Pek satış olmuyor ki satıcısı oturmuş rahat rahat gazetesini okuyor. Ya da adam satıcı değil de soba başı keyfi yaparak gazetesini okumak isteyen her hangi biri mi? Üç küçük kız oyuncaklara bakmaktan sıkılmış olmalı ki kendi oyunlarını kurmuş kimseleri umursamadan oynuyorlar. Dama mı satranç mı olduğunu farkedemediğim oyunu oynayan adamlardan biri derin derin düşünürken diğeri ne rahat. 🙂 Sobanın keyfini sürmek isteyen başka biri daha var. Annesinden kopup sandalyede kaykılmış rahat adama doğru gelen çocuk üstüne basıp geçmez ya da üstünden atlayayım derken pat diye düşmez umarım. 🙂 Resmi çözümlerken andan kopuveriyor insan, görünenin sonrasını da görmek istiyor, kendince görüyor da… 🙂 Bu dolu dolu resimlerin bakanında uyandırdığı çok hoş bir duygu. Şu resmin her bir köşesine bakıp ne öyküler yazar, ne sahneler kurar insan… Upuzun bir paragraf yazdım resimde görünenlerin daha ancak yarısını yazıya dökebildim. Bunun bir de kişide yarattığı izlenimi var. Şu bir tek resme günlerce bakıp her bir detay için yazacak yüzlerce şey bulabilir insan…

A Day At The General Store

Ben en iyisi resimlerin doluluğuna kapılıp detaylara laf yetiştirmekle bu postu görsellerin güzelliğinden çok yazının bolluğuna boğmayayım. Ressamın hoşuma giden resimlerinden başlıcalarını peşipeşine sıralayayım. Zira bu şahane resimler anlattıkça bitirilecek gibi değil.

Cranberry Cove
Dizzy Lizzy\’s Antiques
Fall Mail Call
Grandparents Garden
Heart of the Season
Hopeful Heart Light
Painters Point
Pleasant Point
Share in the Harvest
The Peddler
Valley Wedding
Valley Crest Farm
The Old Farm in Winter
Pumpkin Cottage
Miss B’s Bonnets
Crow’s Nest Chowder

Ressam Joseph Holodook daha iki yaşında iken annesnin mutfak masasında oturuşunu bir zarfın üzerine çizmiş. Aile üyelerinden biri de bunu fotoğraflayarak ölümsüzleştirmiş. Sonrasında resim sevgisi artarak devam etmiş ve ilk yağlı boya setine dokuz yaşında sahip olmuş. Yaptığı tablolar özgünlüğünü kabul ettirip çevre tarafından aranan tablolar haline, kendisi de ayrıcalıklı bir ressam haline gelince çalışmalarının lisansını almış ve tanınır bilinir bir ressam olmuş. İnternet sayesinde ben de kendisini keşfedebildim ve resimleriyle tanışmış olmaktan aşırı derecede mutluyum. Holodook’un resimleri insanın zihninde çok iyi bildiği ve aynı zamanda hiç bilmediği yerlere hevesle yapacağı yolculuklara vesile… Ve ben her tablosunda yepyeni yolculuklara çıkmayı çok ama çok sevdim.

Ressamın facebook sayfası burada. Bu postta paylaşamadığım diğer bazı resimlerini de burada ve burada bulabilirsiniz.

Bu yazı sevdiğim ressamlar içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to Sevdiğim Ressamlar -7 / Joseph Holodook

 1. özlem dedi ki:

  hepsi çok güzel…

 2. Priti dedi ki:

  Excellent paintings of Joseph Holodook ! Thanks for sharing 😊🌹👍

 3. rusyena dedi ki:

  You’re welcome 🌹

 4. Priti dedi ki:

  😊😊

 5. Havmak dedi ki:

  Kullandığı renkler harika, çalışmaları genelde huzur ve mutluluk temalı olmuş sanırım. Bende sizin sayenizde tanıdım Joseph Holodook’u.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s