The Durrells

Yine bir dizinin içine çekilmiş bulunmaktayım. Her şeyi bir kenara bırakıp tüm bölümlerini peşipeşine izleyesim var. Ancak böyle bir şansım olmadığı için fırsat buldukça izliyorum ve izleyeceğim zamanları iple çekiyorum. Bizdeki adı “The Durrells”… Durrelller (okurken Darıllar) veya Durrell Ailesi olarak çevirebiliriz. Orijinal dilindeki adı ise “The Durrells in Corfu”. Yunanistan’ın ünlü Korfu adası bu. Bu adı da Korfu’daki Durraller (Darıllar) ya da Korfudaki Durrell Ailesi olarak çevirebiliriz.

Ailenin soyadını betimleyen Durrell kelimesinin başındaki “the” dan anlaşılacağı üzere ailemiz İngiliz bir aile… Peki ne işleri var Yunanistan’da?.. Bu sorunun cevabını vermeden önce dizi ve aile hakkında biraz bilgi paylaşayım: Dizi bir İngiliz dönem dizisi ve konusu gerçek hayattan alınmış. Babalarını kaybettikten sonra alkolik olma yolunda ilerleyen bir anne ve üçü erkek, biri kız 4 evladın, başka bir ülkeye taşınarak hayatla başaçıkmak üzere yeni bir sayfa açmalarını konu alıyor. Ailenin maddi zorlukları var, sahip oldukları gelir İngiltere’de iyi şartlarda yaşamalarına engel. Korfu’da hayatın çok ucuz olduğunu duymuşlar ve pek de fazla sorgulamadan yola düşüyorlar. Çünkü zaten her birinin bireysel anlamda İngiltere’deki yaşamlarından hoşnut olmadıkları şeyler var. Bu yeni hayat onlara iyi gelebilir, burada daha mutlu olabilirler.

Büyük oğlan (Lawrence) yazar olmak istiyor, tek isteği yazmak, daima yazmak. O yüzden hep aylak. Bu sessiz ada onun için çok uygun. İkinci oğul (Leslie) ise psikolojisi gereği sorunlu biri ve silahlarla haşır neşir, silahlarıyla bir arada olmanın en güzel fırsatını yaban hayvanları ile dolu bu bakir adada buluyor. Kardeşlerin üçüncüsü ve evin tek kızı Margo ise tipik bir ergen, saçma sapan şeyleri problem ediniyor, başında hep kavak yelleri esiyor. Bu ada onu düzeltebilir ve büyütebilir belki. Evin en küçüğü Gerald ise tamamen bir doğa aşığı. Okul yöneticileri ile arası iyi olmadığı için annesi onu okuldan aldı. Doğal güzelliklerle dolu bu ada ona istediği her şeyi verebilir.

Yıl 1935… İngiltere’de elektrik her evde kullanılır iken, buralara henüz gelmemiş. Yani adada elektriksizler. Ve dahi bambaşka bir kültür içinde bambaşka bir hayat onları bekliyor.

İngiliz dönem dizisi denince aklınıza donuk, aksiyonsuz, aristokratların varsıl yaşamına ışık tutan tipik İngiliz dizileri gelmesin. Sıradan ve zengin olmayan bir İngiliz ailesinin gerçek yaşamından yola çıkılarak yapılmış bu dizi. Dram ve komedi ağırlıklı. Sahneler arası geçişler hızlı ve konusu sürükleyici. Öyle ki, İngiliz dizilerimi/filmlerimi izlerken beş dakika dahi tahammül edemeyip baygınlık geçirecek olan kocacık bile, ben izlerken denk geldiği üçüncü bölüme şöyle bir göz ucuyla bakarken dalıp benimle birlikte bölümün sonunu getirdi. Bölüm bittiğinde söylediği şey de; “ne güzel diziymiş” oldu. 🙂

Daha önce de yazdığım gibi dizi gerçek hayattan alınmış. Büyük oğlan yazar olma hevesinde iken, en küçük oğlan da büyüyünce yazmaya heves etmiş ve dizi küçüğün kaleminden çıkan üç kitaptaki anlatımlardan derlenip uyarlanmış. İlk kitabının yıllar önce (1987 de) mini dizisi, (2005’te de) filmi yapılmış.

Dizi 4 sezondan oluşuyor. Her sezonda 6 bölüm var. Her bölüm 45 dakika civarı. Süreklilik arzeden bir izleme ile kısa sürede bitirilebilir. Ama ben henüz ilk sezonun 5. bölümündeyim. Diğer bölümleri izlemek için de can atıyorum. Zira her bölüm müthiş bir akıcılıkla geçiyor ve bir sonrasının merakını içine düşürüp öyle bitiyor. Karakterlerin hepsi şahsına münhasır, oyunculuklar çok iyi. Doğa manzaraları zaten kalpuçuran türden… Ailenin yerleştiği ev kırık dökük olsa da ben bu eve çok bayıldım.

İleride neler olacak bilmiyorum. Ama bittiğinde ‘sevdiğim İngiliz dönem dizileri’ listeme ekleyeceğimi şimdiden hissediyorum. Spoiler olmaması adına burada anlatmadığım bir dolu detay var. Dizi aslında o detaylarla sürükleyici ve güzel. İllüstre edilmiş çok hoş da bir başlangıç jeneriği var, aralara da minik minik serpiştirilmişler, onlara da ayrıca bayıldım.

Aşağıya bir de fragmanını ekleyeyim. Belki göz atmak isteyen olur.

Bu da başlangıç jeneriği… sevmemek mümkün mü?

İzleyecek olanlara keyifli seyirler!

Bu yazı sevdiklerim, sevdiğim diziler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

9 Responses to The Durrells

 1. ceylandan dedi ki:

  Harika özetlenmiş bir tavsiye, kendi tavsiye ediş biçimimden utandım 🙂 🙂 sevgiler

 2. rusyena dedi ki:

  ama ben de böyle bir hissiyata sebep olmaktan utandım… yalnız şöyle de bir gerçek var: her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır… 🙂 (her ne kadar bu amaç için söylenmemişse de bu sözü alıp bize uyarlamak istiyorum. 🙂 )

 3. Leylak Dalı dedi ki:

  Selamlar, bu dizinin Gerald Durrell tarafından yazılmış kitabını yıllar önce okumuş ve bayılmıştım, öyle ki Helikopter yayınlarından çıkan yeni baskısını da alıp bir kez daha aynı keyifle okudum bir-iki yıl önce. Diziyi de izlemek isterim, herhangi bir siteden mi izliyorsunuz, yoksa nette mi arayıp buldunuz? Tavsiye için çok teşekkürler ve sevgiler…

 4. rusyena dedi ki:

  Merhaba… bende de izlediğim dizilerin kitaplarını okumak aşkı doğdu son zamanlarda… kitabını bulursam mutlaka alıp okumak istiyorum… diziyi dizipub sitesinden izliyorum… bu sitede dizi izlemeyi seviyorum… yarım bırakıp çıksan dahi bir sonraki gelişinde bıraktığın yerden devam edebiliyorsun… linki bu… https://dizipub.net/dizi/the-durrells/ keyifli seyirler… sevgiler…

 5. Leylak Dalı dedi ki:

  Çok teşekkürler. Kitabı bulursunuz sanırım, zira Helikopter Yayınları tekrar yayınladı, kitap sitelerinde mevcuttur. Okurken bile şenlikti, izlerken daha da şenliktir eminim. Sevgiler…

 6. rusyena dedi ki:

  çok şenlikli kesinlikle… 🙂

 7. özlem dedi ki:

  dizi ilgimi çekti birde izlemeye vakit bulsam tam olacak

 8. rusyena dedi ki:

  Özlemcim ne yap et, parça parça da olsa diziyi izlemek için fırsat yarat canım, aksi halde bu yeni hayatın an gelip seni bunaltabilir…. araya hoşluklar kat… bu sürecin seni hırpalayarak geçmesine müsaade etme… Biliyorum hiç kolay değil… Sabır ve kolaylıklar diliyorum…

 9. Geri bildirim: Kasım 2019 – Aydöküm | ruşyena

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s