Kasım Meydan Okuması – 5

Bu gün bizden istenen tam da gerçekten hayalim… “Gözünü kapat ve hayal kur, şu an nerede olmak ne yapmak istiyorsun, anlat bize.” denilmiş…

Bu hayali hep kurduğum için gözümü kapatmadan da yapabilirim bu işi. Çünkü sık sık dilimde, “50 yıl / 100 yıl sonra nasıl olacak, neler olacak?” gibi cümleler… Şimdinin geleceğini çok merak ediyorum. O yüzden tam da şu anda zamanlar arası geçiş yapıp geleceğe, en az 50 yıl sonrasına gitmek isterdim.

Geleceği çok merak ediyorum. Yaşadığım çevrenin, kullandığım cihazların / eşyaların gelecekte neye evrileceğini, nerede, nasıl yaşanılacağını, neler yapılacağını çok ama çok merak ediyorum.

Misal; yaşadığım iller, ilçeler nasıl gelişecekler, insanlar nelere sahip olacak… nerelerde vakit geçirecekler, nelerle meşgul olacaklar? Kıyafetler nasıl olacak?… yaşam tarzları… ilgi alanları… İhtiyaçlarını nerede, nasıl karşılayacaklar…. neler satın alacaklar, neler kullanacaklar?

Kızım, yeğenlerim, küçük öğrencilerim mesela 50 yıl sonra nerelerde, nasıl bir hayata sahip olacaklar?

Teknolojik gelişim nerelere kadar gidebilecek? Asrın icatı denilen internet ve cep telefonu gibi şeyler bize oyuncak gibi hissettirilip daha büyük, daha olağanüstü ne icatlar yapılacak?

Ve hatta keşke bu 50 / 100 yıl ileriye gidişlerimi sürekli yapabilme şansım olsa… Yani her 50 yılda bir dünyaya gelip neler oluyor, neler bitiyor görebilsem keşke. Ve dünya yok oluncaya dek her değişimine her dönüşümüne tanık olabilsem…

İnsanlık dünyayı kötü insanların ele geçirmek üzere olduğunu keşfedip gereken önlemi alabilecek mi? Yoksa gücü elinde tutanlarca, istenmeyen milletlerin vatanları toptan talan edilip yeni ve faşizan bir dünya düzeni mi kurulacak? Biz hali hazırda başımıza örülmekte olan çorapları keşfedip ona karşı topyekun gardımızı alabilecek miyiz, yoksa “sen, ben” seninki, benimki” diyerek birbirimizi yemekle kalmayıp bizi yemek isteyenlere de gereken ortamı sağlama gafletine mi düşeceğiz? Dünya doğal güzellikleriyle yemyeşil ve güzel bir yer olacak mı hala? Yoksa bir avuç ayrıcalıklı insana hizmet eden mekanik bir gezegende bir nevi kontrollü ve özgürlükten uzak, robotlarla içiçe yapay bir yaşam mı sürülecek?

Hasılı yakın geleceği de… uzak, çok uzak geleceği de çok ama çok merak ediyorum. Görebilmek ah keşke mümkün olsa!

Bu yazı meydan okumalar içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Kasım Meydan Okuması – 5

 1. Zeynep dedi ki:

  Ah..
  Ben de tam tersi, hayal etmekten bile çekiniyorum geleceği..Bilmeyi ise hiç istemezdim..Hele ki o kadar fazlasını, 50 yılı..bilmem neden ama bana korkutucu geliyor..

 2. ceylandan dedi ki:

  bir filmde bir kapsüle notlar koyup 50-100 yıl sonra açılmasını anlatıyordu 🙂 aslında bizlerde yapabiliriz
  sevgiler

 3. rusyena dedi ki:

  Ah Zeynepcim, nasıl merak ediyorum bir bilsen…. Diğer türlüsünü hiç düşünmemiştim… Hımmm… düşünüp empati kurayım bir…

 4. rusyena dedi ki:

  Ceylancım filmi hatırlıyorum ama adı aklıma gelmedi, iyi mi… 🙂 bir zamanlar da geleceğe mektup yazılmıştı gerçek yaşamda… ben küçük müydüm, yoksa anneliğimin ilk yıllarıydı da çok mu meşguldüm, yazmadım, oysa ruhum böylesi şeyleri yapmaya meyillidir… keşke de yazsaymışım.. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s