“Forever My Girl” filminin bayıldığım country soundtrack’leri

Limonata tadında film maratonu listemden “Forever My Girl”ü henüz izleyip bitirdim.O kadar kalpçelen, o kadar içe işleyip benliğimi sarıveren ve dinledikçe daha da dinleme isteği uyandıran, hisli mi hisli, içli mi içli, harikulade  country parçalar vardı ki, filmden çok o parçaların; sözlerinin ve de müziklerinin karşıkonulmaz etkisi altındayım.

Film yapımcıları da bu parçaları filmin her duygusal sahnesine yerleştirmekle kalmamış, final jeneriğine dahi bir değil iki parça birden saklamışlar ki, film dakikalar önce  bitmiş olsa bile jenerikle birlikte akan o sesler, film boyunca beni esir eden duyguları devam ettirmekle kalmadı, o jenerik hep aksın, hiç bitmesin istedim.

Kızım aradığında telefonumda çalan müzik       John Denver’dan “take me home”, eşim aradığında ise Jason Aldean’ın “she is country” si…. Çünkü ben çocukluğumdan beri rock’n roll, ama en çok da Amerikan country müzik hastasıyım. Güney Amerika’nın beyaz tenli köylü takımı, duygularını gitar, keman ya da banjo eşliğinde, ritmik bir tarzla dışa vurmak adına 1920 lerde icat etmiş bu müziği. Zaman içinde kullanılan enstrümanlar ve denenen melodiler ile kendi içinde pek çok türe ayrılmış ama özünde, içinde kabaran duygu ve düşünceleri, söyleyenin karşı tarafa müzik aracılığı ile ulaştırabildiği, evrensel bir müzik ortaya çıkmış. Rock’n roll da esasen bu türden etkilenmiştir. Bluegrass da ha keza…. ki ona da kayıtsız kalamam… Hepsini ayrı ayrı dinlediğinde  aldığın haz seni aynı ortak duygulara götürür.

“Forever My Girl”ün final jeneriğindeki o muhteşem parçalar hiç istemesem de susmuşken, ağzımdaki bal erimeden koşup you tube’a geldim. Ne ki elimle koymuş gibi bulacağımı biliyorum zaten.. ben gibi çok, pek çok seveni var bu türün.. derlemiş, toplamış, bir daha bir daha dinlenesi bu canım soundtrack’leri you tube’a yüklemişlerdir. Bir vakit huşu içinde dinledikten sonra, biri bitip diğerine daha da istekle geçtiğimi fark ettiğim anda, “dur” dedim kendime, “bayıldığım bu parçaları blogumda da paylaşayım”.

Bu nefis parçaların büyük çoğunluğunu çalıp söyleyen, filmin ana karakteri Liam Page’i canlandıran Alex Roe’nun gizli yeteneği de bu film sayesinde gün yüzüne çıkmış. Ve bu çocuk bir Amerikalı değil, bir İngiliz. Çocukken babasının sevdiği country parçaları dinlemekten öte bir ilgisi de yokmuş country müzikle… Ama değme country sanatçılarına taş çıkartmış. Çünkü onu oyunculuktan çok şarkıcılığa o kadar çok yakıştırdım ki, keşke hep ve daima country şarkılar söyleseymiş. Yine de günümüz müzik dünyasına geçmişten hoş ezgiler getirip, country müziğin yeni kuşaklara sinema aracılığıyla da olsa ulaşmasında aracı olduğu için teşekkürü borç bilirim… Ne iyi etmiş, kendisine gelen bu rolü geri çevirmemiş ve hem rolünün hem de seslendirdiği parçaların hakkını vermiş.

Bununla birlikte, filmde yalnız Alex Roe’nun country parçaları yok…Mickey Guyton, Travis Tritt, Destin Bennett, Bret Boyett, James Mason gibi sanatçıların da nefis parçaları var.
Sözü daha fazla uzatmadan, işte “forever my girl” filminin bayıldığım country soundtrack’leri…

Reklamlar
Bu yazı sevdiklerim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to “Forever My Girl” filminin bayıldığım country soundtrack’leri

  1. sibelynka dedi ki:

    Filmi izlemedim ama müziklerini dinlemeye başlıyorum şimdi 👍

  2. rusyena dedi ki:

    film de güzel… konusu sıradan ama duygular ve detaylar iyi işlenmiş…

  3. Geri bildirim: Pazar Kahvesi // No:4 | Atlantisin Güncesi

  4. Geri bildirim: Ağustos 2018 – Aydöküm | ruşyena

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s