Yollarda -9 ( Tarih kokan, güzel Çeşme)

Turla birlikte gezdiğimiz yerlerden biri de Çeşme idi. Detaylı anlatımlarıyla bizleri bilgi bombardımanına tutan bir rehbere denk gelmiştik ve kocacık da ben de gezmek-görmek kadar, dinlemek ve öğrenmekten de büyük keyif alıyor, içinde bulunduğumuz her anın hakkını vermek istiyorduk. Bunun bir adı tatili özlemek ise, diğer adı da an’ı yaşamaktı… Zira yaşam da, mutluluk da anda saklıydı ve bunu keşfeden insan, içinde bulunduğu her güzel an’ın değerini bilerek yaşamalıydı.

Çeşme de, ayak basar basmaz, şu harikulade sürprizi ile bizi sımsıcak karşılamıştı.

çş 1

Bu güzelliği çevresiyle paylaşma mutluluğunu yaşayan kişi kadar, sevinç ve mutluluk içindeydik biz de o anda. Görücüye çıkmış birbirinden sevimli çeşit çeşit balıkla iletişim kurmaya çalışıyor, kımıltısız ahtapotları derin uykularından uyandırmak için her yolu deniyorduk. Balıklar ‘o daracık alanda birbirleriyle çarpışmadan nasıl gidip gelinir’in görüntüsünü sergilerken, bizler de adına insan denen “akıllı” varlıkların bu mahareti onca trafik ışığına, onca trafik kuralına rağmen nasıl gerçekleştiremediğinin kritiğini yapıyorduk.

çş 2 b

Bahçesinin ön sınırını herkes gibi çit, taş ya da betondan bir duvarla belirlemek istememiş de, akvaryumdan upuzun bir duvar örmüş, akvaryumlu villanın sahibi. Zaman içinde bu sıradışı akvaryumun ünü yayılmış ve bölgedeki otellerle turizm şirketleri tur düzenler olmuş. 50 metre uzunluğundaki akvaryumun içinde kocaman levrekler, çipuralar, karagözler, mürenler başta olmak üzere 3000 civarı balık bulunuyor. Birkaç tane de ahtapot var.

çş 2 a

Bu sevimli görüntüden ayrılmak zor oldu.

çş 3

Çeşme merkezine gidip yemek ve alışveriş ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra rehberimizin önerisi ile kendimizi Çeşme Kalesi’ne çıkarken bulduk. 2 saatlik boşluğu dileyen tamamen şehir içinde geçirebilecekti, dileyen de kaleye çıkıp rehber eşliğinde keyif ve bilgi dolu bir gezi gerçekleştirebilecekti. Kocacıkla ikimizin dışında ikinci seçeneğe olumlu yanıt gelmeyince.. rehberimiz, kocacık ve ben buram buram tarih kokan anlara tanıklık etmek üzere yola koyulduk.

çş 5

çş 15

Rehberimiz adım başı durup rastgeldiğimiz her şey hakkında bilgi veriyor, bazen şaşırtarak bazen gururlandırarak dağarcığımıza yeni yeni şeyler katıyordu.

çş 8

çş 6

Hem kalesiyle, hem de kaledeki müzesiyle beklediğimden çok daha fazla şey katan bu geziyi kalbimin ayrı bir yerinde tutup saklamak istiyorum. Bu hissiyatı bir kendi memleketim Gaziantep’in kalesini gezerken duymuştum, bir de o anda duydum.

çş 7

çş 11

Kalenin surlarından görünen manzaraları ise anlatmaya gerek yok. Bir kaçını aşağıya ekleyeyim, fotoğraflar konuşsun.

çş 9

çş 10

çş 12

çş 13

çş 14

Rehberimiz, son yarım saat kaldığı uyarısını yapınca, kocacıkla rehberi kalede bırakıp koşar adımlarla merdivenlerden inerek kaleye gelmeden önce marinada gördüğüm begonvilleri fotoğraflamak üzere koşmaya başladım. Yol boyu görüp de fotoğraflamadığım pek çok şey vardı ve ama bu güzellikleri fotoğraflarımda kalıcı kılmazsam gezim bir parçacık eksik kalacaktı.

çş 16

çş 17

çş 18

Zira çiçekler de, renkler de benim neşe kaynağımdı.

çş 4

Denize nazır bir restoranda nefis bir çipura yedik. Öncesinde yat limanını, çarşısını gezdik. Çeşme’ye varmadan Ilıca Plajı’na gittik, sıcak su kaynağını görüntüledik. Hepsi güzeldi ama beni en çok paylaştıklarım etkiledi.

Reklamlar
Bu yazı yollarda içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Yollarda -9 ( Tarih kokan, güzel Çeşme)

 1. fucar dedi ki:

  Güzel bir paylaşım…

 2. Ecehan dedi ki:

  Harika resimler yine, yüreğinize sağlık. Ama evet o akvaryumdaki balıklar enfes bir görsel ziyafetti, bayıldım…

 3. rusyena dedi ki:

  teşekkürler…

 4. rusyena dedi ki:

  akvaryumun sahibinin ilginç bir projesi daha varmış… jetgiller in evleri gibi gökyüzünde restoranlar yapmak… böyle insanların sayıları çoğalmalı… 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s