Rengarenk (Girizgah)

Bir süredir renklerle iç içe olmayı seviyorum… Onları etrafımda görmek ruhuma iyi geliyor… Bunu belirlerken şu ya da bu renk diyerek tek boyutlu bakmıyorum… renklerin çokluğu ile meydana gelmiş; bir “çok renklilik”, “rengarenklik” hali bu.

Böyle çoklu bakınca bir karmaşıklık, karmançormanlık akla gelebilir. Tam tersi… bir uyum, bir harmoni, bir bütünlük söz konusu benim renklilik dediğim şeyde.

Bir düşünelim…. Ya dünyada renk diye bir şey olmasaydı?… Ya da her şey bir ya da iki renkten ibaret olsaydı?

Oysa algılarımızın netliği, kesinliği için gözümüzün görebildiği her şey renklerle bezenmiş. Işık dediğimiz şey de onların ortaya çıkıp, gözle görülür olabilmesi için aracı kılınmış. Ne ki, bazı canlıların renkleri hiç göremediği, bazı canlıların da ancak birkaç ısıl rengi ağılayabildiği bilim insanlarınca kanıtlanmış durumda… Ama insan türünün göz yapısı –sağlık problemi olmadığı sürece- renkleri seçebilmek, görebilmek, görüntüleri renklerle algılayabilmek üzere programlanmış. Öyle ki insan, çevresinde gördüğü renkleri baz alarak gün gelmiş birbirinden muhteşem sanat eserleri ortaya çıkarmayı başarmış. Zira aksi olsaydı, yani dünyada renk diye bir şey olmasaydı onu içselleştirip tasarıma-üretime-yaratıma da dökemeyecekti insan…

Varoluş serüveninde renklerle bir arada olması önemliydi demek ki…

Günlük ve sıradan yaşamlarımızda karşımıza çıkıp bizi etkileyen her şey; bizde enerji oluşmasına ve hayalgücü  tetiklenmesine sebep olur. Renkler de bunlardan biridir. Doğada var olan her şey renklerden ibarettir. Dolayısıyla görme ve hissetme açımızı geniş tuttuğumuzda renklerin bizlere çok şey kattığını ve çok şey hissettirdiğini fark edebiliriz.

Ve hatta hayata daha pozitif, daha objektif ve çok boyutlu bakabilen insanları tanımlarken “renkli kişilik” gibi tanımlamalarımız vardır. Banal, sıradan ve sıkıcı hallerden uzaktırlar, çevrelerine yaydıkları pozitif enerjileri vardır, eşyaları-giysileri ve yaşam tarzları ile aykırıdırlar, birikim ve becerileri diğer insanlara oranla daha fazladır. Kimileri bu renkli olma halini çok çok uç noktalarda uygular ve yaşar iken, kimileri içinde bulundukları toplumda kabul edilebilir ölçüde bırakmışlardır. Yine de fark edilirler. Çevrelerinden aldıkları enerji ve hayalgücünü içselleştirip biçimlendirerek tekrar çevrelerine yaymaktadırlar… bu yüzden farklıdırlar… Ve belli kalıpları, klişeleri yoktur. Çok boyutlu düşünmeye yatkındırlar.

İnsanın renkliliğine olumlu göndermeler yapan bu “çok renklilik” ve “rengarenklik” hali demek ki iyi bir şeydir. O halde renklerle bir arada olmaya önem ve özen gösterilmelidir. Peki bu nasıl gerçekleşecektir?

zigon

Ben bunu yaşamımda uygularken, baktığımda içime huzur veren, gözümü-gönlümü okşayan renklerle bir arada olmakla yola çıktım. Koyu renklerle bir arada olmak istemiyordum….. ve renklerin canlı.. ama koyu değil, açık tonlarını evimde görmek istiyordum. Dolayısıyla siyah, kahverengi, lacivert, koyu bordo/mor gibi renkler hariç, her renkle bir arada olmam mümkündü. İstemediğim renklerden bir şeyler yaşamımda mecburen olacaksa da kapsayacakları alan mümkün olduğunca az ve küçük olmalıydı.

Sevdiğim renkleri yaşamıma kattıkça, bu “çok renklilik”te kendiliğinden bir uyum, bir harmoni, bir bütünlük oluştuğunu da gördüm. Kalp gözü kendine en iyi gelen düzeni de yine kendi sağlamayı biliyordu.

Renklerin önemini fark eden insan doğaya, dolayısıyla da dünyaya başka gözle bakacaktır. Bir yaprağın her mevsim değişen hali, gün boyunca parlak beyaz görünen güneşin batma sürecinde pembeleşip kızarması, kanatları açıkken bambaşka renkler ve desenlerle bezeli olan bazı kelebeklerin kanatlarını kapattıklarında üzerlerinde bulundukları doğa örüntüsü ile aynı hali almaları, tıpkı bukalemunların bulundukları ortama renk ve desen anlamında uyum sağlamaları gibi… daha pek çok değişim-dönüşüm, somut ve sıradan bulduğumuz/gördüğümüz renklerin dünyamızda ne kadar önemli ve dikkat edilesi olduğunu sermektedir gözler önüne. Renkler her şeyden önce doğal dünyanın sahip olduğu inanılmaz, muhteşem ve mucizevi kitlesel iletişim araçlarıdır. İnsan da dahil olmak üzere tüm canlılar renkler sayesinde bağ kurabilmektedirler çevreleriyle… Ve etkileşim içine girip yeni yeni şeylerin hayat bulmasında, gelişip büyümesinde, değişip dönüşmesinde en büyük etmendirler.

O halde renklere mümkün olduğunca hayatımızda yer verilmeli.. dayatma bilgilerle değil, bu yolda en çok kalp gözü ile gidilmelidir.

Zira renklerle bir arada olmak iyidir!

Reklamlar
Bu yazı rengarenk içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Rengarenk (Girizgah)

  1. Renklere bayıldım. Şayet kendi evinizse iyi günlerde oturun.Sevgiler 🙂

  2. rusyena dedi ki:

    Çok teşekkür ederler… sevgiler…

  3. dilekçe işler dedi ki:

    masal gibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s